Народ, що не стискає меч у своїх руках, носить ярмо на шиї... Ще не вмерла України і слава, і воля... Павло Чубинський Той, хто в біді кидає свій народ, стає його ворогом. Чингіз Айтматов Війна буде повторюватися до тих пір, поки питання про неї буде вирішуватися не тими, хто помирає на полі бою. Анрі Барбюс З москалями нема спільної мови. Степан Бандера Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах. Роман Шухевич







Пласт



    Пласт – Національна скаутська організація України є неполітичною і позаконфесійною молодіжною організацією. Мета Пласту – сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі; спираючись на ідейні засади Пласту, виховувати молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства.
Пласт, як український вияв скаутського руху молоді, з'явився в Україні у 1911 році. 12 квітня 1912 року у Львові перші пластуни вперше склали Пластову Присягу. Цей день вважається Днем народження українського Пласту. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола. Cьогодні Пласт є найбільшою та найстарішою українською скаутською організацією, яка діє у багатьох країнах світу та об'єднує пластунів України та закордоння.
Для досягнення виховних цілей Пласту діє пластова метода виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчання через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи і самоврядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді.
Пласт застосовує випробувані засоби виховання, які входять в програму новацьких і юнацьких занять - сходини та збірки, прогулянки та табори. Табори - це завершення цілого року пластування і дають нагоду виробити зарадність, витривалість, самодисципліну і співжиття в групі.
Зараз майже в кожній країні світу, де купно проживають українці, можна знайти пластові осередки, вихованців та виховників Пласту.


Пласт — це військова організація?
У 20-их роках сокальські пластуни вибралися на прогулянку по Волині. В одному із сіл їх зустріла дотепна жінка і запитала: «А що то за військо в таких коротких штанах? То вас вже не вистачило на довші?» Хлопці відповіли: «Ми — українське військо. Мандруємо світом, переправляємося через ріки та моря, тому носимо короткі штани, — щоб не замочити».
Слово «пластун» — це відповідник англійського «скаут» (в перекладі — «розвідник»); вона походить від назви кубанських козаків-розвідників.


Пласт має дещо спільного з військом. Використання впоряду (спеціальних команд) допомагає втримувати лад під час мандрівок, святкувань, таборів та інших акцій. Однострій та відзнаки свідчать про осяги пластуна, відбуті ним табори, обов'язки в організації; за одностроєм пластуни впізнають скаутів інших країн. 

Що таке «станиця»?
Таку назву має місцевий пластовий осередок (наприклад: станиця Київ). У Пласті Ви зустрінете ще деякі терміни:
— рій або гурток — група однолітків від 6 до 10 осіб в новацтві або юнацтві;
— гніздо або курінь — об'єднання 2-4 роїв або гуртків;
— братчик/сестричка — виховник в новацтві;
— друг/подруга — виховник в юнацтві; 
— сходини — заняття рою або гуртка.

З часом Ви довідаєтеся інші слова, терміни та їхнє значення. 

Чому ваші хустки різних кольорів?

В новацтві діти носять хустки жовтого кольору (після проходження першого етапу програми пластування в УПН дитина стає «орлям», яке щойно народилося), в юнацтві — малинового (за кольором козацького стягу).
В старшопластунстві та сеньйораті хустки відповідно зеленого та коричневого кольорів. Окрім того, курені мають право за погодженням з пластовим проводом обирати собі інші кольори хусток. Хустка є частиною однострою — одягу пластунів, куди входять ще сорочка, шорти або спідниця, штуци, беретка, шнурок із свистком, відзнаки. 

 Що діти роблять на сходинах?

Граються, співають, майструють, слухають, дискутують, малюють, сміються, вчаться в'язати вузли і знаходити шлях за знаками мандрівника...
НЕ: дивляться телевізор, грають в комп'ютерні ігри, байдикують.

Звідки ви це все вмієте?

Вчимося на вишколах, семінарах, тренінгах. Читаємо. Перекладаємо з інших мов методичні посібники. Навчаємося через справу: проводимо виховні заняття; організовуємо табори, вишколи, конференції; опрацьовуємо відповідно до потреб часу та віку виховні програми, методичні матеріали, періодичні видання, програми навчальних курсів (вишколів) для виховників, адміністраторів тощо. Розпитуємо, ділимося досвідом, аналізуємо, фантазуємо, дискутуємо...  

Хто вас фінансує?

Пласт як організація на місцевому, обласному та всеукраїнському рівнях для успішного ведення праці залучає кошти, отримані від членських внесків, добродійних пожертв, грантів різних фондів, цільових бюджетних надходжень.  


Багато учнів Сокальського НВК "ЗШ І-ІІІст.№2-ліцей" є пластунами. З ними працюють досвідчені виховники Галина та Євген Матвіїв , Тарас Бубела . В майбутньому пластуни стають надійною опорою для вчителів предмету "Захист Вітчизни", тому що вони вже пройшли певний вишкіл. Серед них хочу відзначити Стемковського Богдана, Ільницьку Віталію, Тхір Наталію, Ямову Поліну, Фініва Богдана, Демидонт Ірину, а також свого сина Мигасюка Романа.

Немає коментарів: