Народ, що не стискає меч у своїх руках, носить ярмо на шиї... Ще не вмерла України і слава, і воля... Павло Чубинський Той, хто в біді кидає свій народ, стає його ворогом. Чингіз Айтматов Війна буде повторюватися до тих пір, поки питання про неї буде вирішуватися не тими, хто помирає на полі бою. Анрі Барбюс З москалями нема спільної мови. Степан Бандера Краще вмерти стоячи, ніж жити на колінах. Роман Шухевич







Кабінет

Положення
про навчальний кабінет предмета "Захист Вітчизни" загальноосвітніх навчальних закладів, ПТНЗ, ВНЗ
І-ІІ рівнів акредитації

1.           Загальні положення.
Положення про навчальний кабінет розроблено відповідно до Положення про навчальні кабінети ЗНЗ, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від
20.07.04 №601.
Це положення визначає загальні та спеціальні вимоги до матеріально-технічного оснащення кабінету згідно із санітарно-гігієнічними правилами та назвами і є обов’язковим для їх організації в навчальних закладах системи загальної середньої освіти незалежно від форми власності.
Кабінетом вважається класна кімната закладу зі створеним навчальним середовищем, оснащеним сучасними засобами навчання та шкільним обладнанням.


2.           Мета, завдання та основні форми організації навчального кабінету предмета "Захист Вітчизни".
Основна мета створення кабінету полягає у забезпеченні оптимальних умов для організації навчально-виховного процесу та реалізації завдань відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2004р. за №24.
Завданням функціонування кабінету предмета "Захист Вітчизни" є створення передумов для:
               організації індивідуального та диференційованого навчання;
               реалізації практично-дійової і творчої складових змісту навчання;
               забезпечення в старшій школі профільного і поглибленого навчання;
               організації роботи гуртків та факультативів;
               проведення засідань шкільних методичних об'єднань;
               індивідуальної підготовки викладача до занять та підвищення його науково- методичного рівня;
Перед початком навчального року проводиться огляд кабінету з метою визначення стану готовності його до проведення занять.
Державні санітарні правила і норми облаштування, утримання кабінету та організації навчально-виховного процесу мають відповідати вимогам, затвердженим постановою Головного санітарного лікаря України від 14.08.2001р. №63.
Організація навчального кабінету передбачає:
               визначення предметної специфіки;
               оснащення засобами навчання та шкільним обладнанням за єдиними вимогами до упорядкування та удосконалення організаційно-педагогічних умов функціонування цього кабінету.
У навчальних закладах системи загальної середньої освіти створюється кабінет предмета "Захист Вітчизни" з лабораторним приміщенням, що прилягає до цього кабінету. Лабораторне приміщення повинно мати вихід до кабінету.

3.           Матеріально-технічне забезпечення навчального кабінету предмета "Захист Вітчизни".
Комплектація кабінету обладнанням здійснюється відповідно до типових переліків навчально-наочних посібників, технічних засобів навчання та обладнання загального призначення для навчальних закладів системи загальної середньої освіти.
Шкільні меблі та їх розміщення у кабінеті має відповідати санітарно-гігієнічним правилам та нормам (п.8.2. Д Сан Пін 5.52.008-01).


Шкільні меблі мають шість розмірів за ростовими групами та маркуванням їх у вигляді ліній відповідного кольору. Зріст учнів до 115 см (1-а група) – лінія оранжевого кольору, 115-130 см (2-а група) – фіолетового, 130-145 см (3-я група)
– жовтого, 146-160 см (4-а група) – червоного, 161-175 см (5-а група) – зеленого і більше 175 см (6-а група) – блакитного.
Парти (столи учнівські) повинні бути тільки стандартні, при цьому стіл і стілець мають бути однієї групи.

Робоче місце викладача предмета "Захист Вітчизни" може монтуватися на підвищенні, обладнується демонстраційним столом.
У кожному кабінеті розміщується класна дошка. Середній щит класної дошки може бути використаний для демонстрації екранно-звукових засобів навчання на навісному екрані.
Одна з робочих площ класної дошки може мати магнітну основу з кріпленням для демонстрації навчально-наочних посібників (таблиць, карт, моделей-аплікацій тощо).
Усі матеріальні цінності кабінету обліковуються в інвентарній книзі встановленого зразка, яка повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена печаткою. (Шкільні навчальні кабінети. Методичні поради. Додаток №1. Чернівці, 2006р.)
Облік та списання морально та фізично застарілого обладнання, навчально-наочних посібників проводяться відповідно до інструкцій, затверджених Міністерством фінансів України.
Кабінет предмета "Захист Вітчизни" має бути забезпечений:
               аптечкою з набором медикаментів для надання першої медичної допомоги;
               первинними засобами пожежогасіння відповідно до Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України.
Рекомендований перелік основних об'єктів навчально-матеріальної бази предмета "Захист Вітчизни" в навчальних закладах у додатку №10 програми 2005 року.
Паспорт кабінету (Шкільні навчальні кабінети. Методичні поради. Додаток №3, Чернівці, 2006р.).

4.           Навчально-методичне забезпечення навчального кабінету предмета "Захист Вітчизни".
Навчально-методичне забезпечення кабінету складається з навчальної програми, підручників, навчальних та методичних посібників з предмета.
Додатково в кабінеті можуть бути:
          фахові журнали, газета "Народна армія", інформаційні збірники МОНУ;
          розробки відкритих уроків та виховних заходів;
          бібліотечка    суспільно-політичної, науково-популярної, довідково- інформаційної і методичної літератури;
          краєзнавчі матеріали.

5.           Оформлення навчального кабінету предмета "Захист Вітчизни".
На вхідних дверях кабінету повинен бути відповідний напис на табличці "Кабінет предмета Захист Вітчизни".
Крім того, на вхідних дверях кабінету може бути цифрове позначення та літера класу, за яким закріплений даний кабінет. Важливо, щоб цей кабінет був закріплений за 10 або 11 класом.
Для оформлення кабінету передбачено створення начально-методичних експозицій змінного та постійного характеру. Для розташування експо-зицій, плакатів використовуються стенди, що розміщуються на стінах.
До постійних експозицій відповідно належать:
               державна символіка України;
               інструкція з безпеки праці та пожежної безпеки;


               правила роботи в кабінеті;
               портрети видатних державних та військових діячів;
               політична карта світу;
               політико-адміністративна карта України.
5.4.        До експозицій змінного характеру належать:
               виставка кращих робіт учнів;
               матеріали до теми наступних уроків;
               орієнтовні завдання тематичного оцінювання;
               додаткова інформація відповідно до навчальної програми, зокрема про життєвий і військовий шлях видатних діячів держави України;
               висвітлення поточних подій у нашій країні та за її межами;
               результати учнівських конкурсів, змагань тощо.
Матеріали експозицій оновлюються при переході до вивчення нової теми.
5.5.              У навчальному кабінеті обладнуються стенди відповідно до розділів програми предмета "Захист Вітчизни" 2005р. і вісім виписок із закону України.
На стінці над класною дошкою розміщується – герб України і виписка "24 серпня – день незалежності України". Зліва від класної дошки – текст військової та козацької присяги.
Справа від класної дошки розміщується стенд "Положення по прапор" і сам прапор України.
Крім цього обладнати кабінет стендами, які пропагують військові професії "Офіцер – професія героїчна", і "Вони служать Українському народові". Стенди оформляються фотографіями з короткими біографічними даними випускників навчальних закладів минулих років, які тепер служать офіцерами, навчаються у військових вищих навчальних закладах та проходять службу у Збройних Силах України.
Поверх стендів кабінет обладнується виписками із законів України:
5.5.1.    Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу (ст. 17 Конституції України).
5.5.2.    Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України (ст. 65 Конституції України).
5.5.3.    Метою предмета "Захист Вітчизни" є підготовка учнів до захисту Вітчизни (програма 2005р.).
5.5.4.    Захист Батьківщини є конституційний обов’язок громадянина України (ст. 12 Закону України "Про оборону України").
5.5.5.    Збройні Сили України призначені для збройного захисту незалежності, територіальної цілісності та недоторканності України (ст. 1 Закону України "Про Збройні Сили України").
5.5.6.    Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаний із захистом Вітчизни (ст. 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу").
5.5.7.    Допризовна підготовка включається до Державного стандарту повної середньої освіти професійно-технічних і загальноосвітніх навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (ст. 9 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу").
5.5.8.    На альтернативну невійськову службу, як вид виконання військового обов’язку, право мають, при наявності істинних релігійних переконань, громадяни України, які належать до діючих, згідно з законодавством релігійних організацій (ст. 2 Закону України "Про альтернативну службу").

6.           Керівництво навчальним кабінетом.


Роботою кабінету керує викладач предмета "Захист Вітчизни", якого призначає директор наказом по ЗНЗ.
Викладач предмета "Захист Вітчизни" несе відповідальність за упорядкування, зберігання й використання навчально-наочних посібників, обладнання та інших матеріальних цінностей.
До обов’язків завідувача кабінетом належать:
                              складання перспективного плану оснащення кабінету;
                              забезпечення умов для проведення уроків;
                              сприяння оновленню та удосконаленню матеріальної бази кабінету;
                              систематизація та каталогізація матеріальних об’єктів;
                              забезпечення дотримання в кабінеті правил електричної та пожежної безпеки, чистоти, порядку тощо.
                              систематичне ведення інвентарної книги із занесенням до неї відповідних змін про нові надходження, витрати та списання матеріальних цінностей.
Перспективний план оснащення кабінету засобами навчання та шкільним обладнанням складає завідувач кабінету за погодженням з директором закладу.
Розмір посадового окладу (ставки заробітної плати) завідувача кабінетом ЗНЗ встановлюється згідно з наказом МОН України від 29.03.2001 №161, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.04.2001 за №303/5494.






Немає коментарів: